Mutlaka İzlemeniz Gereken Film Tadında Belgeseller!

“Belgeseller belli konular üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarının estetik kaygılarla seyirciye yansıtılmasına dayanan sinema yöntemidir.” diyor Vikipedi. Bu estetik kaygılara rağmen ilgi alanlarımıza girmediği için sıkıcı olarak gördüğümüz birçok yapım bulunmaktadır. Fakat ben belgesellerin tamamının izleyenlere hem bilgi hem de kültürel anlamda çok şey kattığına inanıyorum. Hele bir de her türlü yönden eğlenceli veya farklı bir yapımla karşılaşırsanız gayet keyifli anlar yaşayabilirsiniz. İşte bu yüzden izlediğim en iyi belgeselleri ve izlemeyi düşündüklerimi kısa birer tanıtımlarıyla sizlerle paylaşmak istedim. Bu listenin çok fazla olmasa da belgesel meraklılarına ve bazen dizi izlemekten yorulup, değişiklik yapmak isteyenlere iyi bir alternatif olabileceğini düşünüyorum.
İşte izlediğim ve çok beğendiğim belgeseller;

Şok Doktorini, Naomi Klein’in aynı isimli kitabından uyarlanmış bir belgeseldir. Belgeselde, CIA’in 1950’ler ve daha sonra Guantanamo’da kullandığı elektroşok ve duyusal yoksunluk deneyleri gerçekten kan dondurucu cinsten. Sonrasında anlatılan olaylarla Türkiye’nin yakın tarihindeki benzerliklerin, tıpkı benim gibi sizleri de şaşırtacağını düşünüyorum. 1973 Şili’de Pinochet askeri darbesi, 1982 Falkland savaşı, 1989 Tiananmen Meydanı Katliamı, 1991 Sovyetler Birliği’nin dağılması, 1997 Asya finansal krizi, 1998 Mitch Kasırgası… Şok Doktirini, tüm bunlarla kapitalizmin doğal felaketlerden, savaş ve terörden nasıl beslendiğini gözler önününe sermektedir.
_________________________________________________________________________________

BBC yapımı bu olağanüstü yapım doğa belgeselleri içinde izlediklerimin en iyisi diyebilirim. Nedenlerini kısaca belirtmem gerekirse; Planet Earth, 25 milyon dolar bütçeyle, 40 kamerayla 200 farklı noktada 2000 günlük saha ve beş yıllık prodüksiyon çalışmasıyla hazırlanmış, çekimleri yüksek kalitede yapıldığı için izlerken insanda büyük hayranlık uyandıran bir yapım. BBC One kanalındaki ilk gösteriminde 8,7 milyon kişinin seyretmesiyle %32,1 izleme oranına sahip olan belgesel, BBC Two kanalındaki tekrarlarında bile 3,2 milyon kişi tarafından izlenerek %15,7’lik bir izlenme payına ulaştı. 11 bölümden oluşan bu harika belgesel, Türkiye’de ise 29 Eylül 2006 tarihinde itibaren NTV kanalında Levent Dönmez’in seslendirmesiyle izleyiciyle buluştu.
_________________________________________________________________________________

Andrew Marr’ın yazdığı ve seslendirmesini de bizzat gerçekleştirdiği, 2012 BBC yapımı tarihi bir belgeselidir. Medeniyetin başlangıcından bu yana gelişimiyle birlikte, Afrikalı göçebelerin tüm dünyaya yayılmaları ve 20. yüzyılın ilk çiftçilerine dönüşmeleri anlatılmaktadır. Belgeseli efektleri açısından çok da iyi bulmasam da, başarılı kostüm ve mekan seçimleriyle gerektiği yerlerde orijinal dillerin kullanılmasının bir hayli takdirimi kazandığını söylemem gerek.
_________________________________________________________________________________

2006 yılındaki harika doğa belgeseli Planet Earth’ün devam serisi olarak 2016 Kasım ayında BBC’de yayınlanmıştır. Belgesel müthiş bir doğal şölen sunmasının yanında, ultra yüksek çözünürlükle (4K) çekilen ilk televizyon serisi olmasıyla, çekimlerinde drone kullanılmasıya ve enfes müzikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Kesin bir bilgiye ulaşamadım ama bölüm sayısı daha az olmasına rağmen ilk serinin çok üstünde bir maliyete ulaştığı belirtiliyor.
_________________________________________________________________________________

1980 yılında yayınlanan Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter imzalı, Cosmos isimli belgeselin devamı niteliğindedir. Uzay-Zaman ilişkisini evrenden verilen örneklerle açıklamaya çalışmaktadır. Trailer’ı bile kendine hayran olmama yeten bu belgesel başarılı görsel efektleriyle adından söz ettirmiştir. Sunuculuğunu Neil deGrasse Tyson (ilk sunucu Carl Sagan’ın eski öğrencisi, astrofizikçi) üstlenmektedir. İlk seri gibi 13 bölümden oluşmaktadır. Ayrıca bu belgeselin Türkçe seslendirmeni Haluk Bilginer’dir.
_________________________________________________________________________________

Bu doğa belgeseli BBC ve İngiltere’deki kamu üniversitelerinden biri olan, uzaktan eğitime dayalı The Open Üniversitesi ortaklığıyla yapılmıştır. Belgeselde Charles Darwin’in var olma mücadelesi fikrine paralel olarak, hayatta kalabilmek için canlıların gelişimi, uzmanlaşmış stratejileri ve her türlü davranışlarının küresel bir görünümü bulunmaktadır. Bu harika belgesel, her canlı grubunun başarısına katkıda bulunan ortak özellikleri de göstermektedir. Ayrıca eşsiz yapıları veya olağanüstü davranışları için seçilen türlerin hayatlarındaki samimi ve dramatik anları da belgelemiştir. Yapımı dört yıl süren bu serinin tamamı yüksek çözünürlüklüdür. Life, ABD’de Discovery Channel ve Yunanistan’da Skai TV de dahil olmak üzere, 50’den fazla ülkede BBC tarafından lisans altında dağıtılmıştır. Orijinal senaryo David Attenborough tarafından yazılmış ve seslendirilmiştir.
_________________________________________________________________________________

Fark ettim de izlediğim ve bende iz bırakmayı başaran tüm belgesel serileri BBC imzası taşıyor. Onlara Netflix sayesinde bir istisna eklemiş durumdayım. Hem de ne istisna. Neredeyse tüm bölümlerini ağzım açık bir şekilde izlediğim, hiç tahmin edemeyeceğim kadar eğlenceli bir seriydi. Konusuna geçmeden önce bana göre bir belgesel efsanesi olan bu yapımı mutlaka izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Yalnız hemen uyarayım, sonunda benim gibi kendinizi “arkadaş bu dünyada ben ne yapıyorum” diye sorgulamanız muhtemeldir. Abstract: The Art of Design, alanlarında söz sahibi ve dünyaca ünlü 8 tasarımcının çalışmalarının, ilham kaynaklarının ve yaşama bakış açılarının işlendiği enfes bir belgesel. Şimdilik tek sezon olarak karşımıza çıksa da devamının geleceği konusunda hiç şüphem yok. 8 bölümden oluşan ilk sezonda illüstratör (ressam, çizim yapan kimse) Christoph Niemann, Nike ayakkabı tasarımcısı Tinker Hatfield, sahne tasarımcısı Es Devlin, mimar Bjarke Ingels, otomotiv tasarımcısı Ralph Gilles, grafik tasarımcısı Paula Scher, fotoğrafçı Platon ve iç mimar Ilse Crawford yer almakadır.

 _________________________________________________________________________________
Mutlaka İzlemeniz Gereken Film Tadında Belgeseller! Mutlaka İzlemeniz Gereken Film Tadında Belgeseller! Reviewed by Furkan Görür on Mart 30, 2017 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.